AFİŞ VE DERGİ TASARIMI NEDİR ?

afis-ve-dergi-tasarimi

AFİŞ VE DERGİ TASARIMI NEDİR – Afiş büyük boyutlarda halkın kullanım alanlarında bulunana reklam amaçlı ayrılmış bölgelere , insanların görmesi için yaptırılan büyük boyutlarda reklam kağıtlarıdır. Bu afişler sayesinde pek çok firma, market, organizasyon şirketleri vb. reklamlarını yapmaktadırlar. Ayrıca afişler gerekli resmi duyurular, kültür ve etkinlik bildirileri, mesajlar gibi halka hitap edilen konularda da hazırlanmaktadır.

Afiş tasarımı halka hitap edeceğinden dolayı özenle ve dikkat çekici görsel unsurlarla hazırlanır. Afişin büyüklüğü ve küçüklüğüne göre özel tasarımlar yapılır. Afişlerde önemli olan daha çok insanın dikkatini çekebilecek ve daha çok insanın görmesini sağlamaktır. Bu nedenle tasarımlarda basit ve görsellerde zenginlik ön plana çıkmaktadır. Afiş tasarımı genel grafik çalışmaları içinde yapılır.

Dergi birçok konuda yazılan bilgi ve kültür amaçlı yayınlardır. Bu yayınlarda kültürel, eğlence, bilimsel ve daha bir çok konuda yazılan yazılar toplanarak dergi haline gelir. Dergi tasarımında öne çıkan metotlardan biri de dergi tasarımın içirikle uyum içinde olmasıdır.İçerikten kastımız dergide kullanılan görseller ve yazı düzenine göre dergi tasarımı yapılmaktadır.

Dergi tasarımlarını yaparken en çok ön plana çıkan unsur da okuyucunun gözüne zarar vermeyecek ve rahat bir şekilde okumasını sağlayacak tasarımlar olması gerekir. Dergi tasarımları sayesinde dergi satma oranları da etkilenmektedir. Okuyucunun gözüne güzel gelen dergi okuyucu bu dergiyi almaya yöneltir. Bu yüzden dergi tasarımında grafik çalışma çok önem taşımaktadır.