Grafik tasarımcı: Sorumluluklar, beceri seti ve kariyer projeksiyonu 2022

Günümüzün yaygın sosyal medya çağında, hem sosyal hem de ticari kampanyalar açısından Grafik Tasarımcıların rolüne çok ihtiyaç duyulmaktadır. Grafik Tasarımcılara, hem devlet hem de özel, kâr amacı gütmeyen ve kâr amacı gütmeyen kuruluşların hemen hemen her alanında ihtiyaç vardır. Bazılarımız, ilgili alanlarda kolej veya örgün eğitim almamış olsak da Grafik Tasarımcı becerilerine sahip olabilir.

Bir grafik tasarımcı olmak için sadece Görsel İletişim Tasarımı veya benzeri bir alanda eğitim almanız gerekmediği ortaya çıktı. Örneğin, tasarım koleji geçmişine sahip olmadığı ve tasarım dünyasındaki ‘büyükleri’ olmadığı ortaya çıkan EKRUT tasarımcısı.

Peki, 2022’deki bu Grafik Tasarımcı kariyerinin sorumluluklarını ve projeksiyonlarını da bilmek ister misiniz? Bir Grafik Tasarımcının ne ve nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için aşağıdaki incelemeye bakalım.

desain-grafis

Görev ve Sorumluluklar

Daha önce açıklandığı gibi, Grafik Tasarımcılar genellikle bir projede diğer Grafik Tasarımcılarla işbirliği yapar. Sadece bu değil, bir Grafik Tasarımcı dijital pazarlama uzmanları, animatörler, web geliştiricileri, sanat yönetmenleri ve bilgisayar programcıları gibi ticari hizmetlere de açıktır. Grafik Tasarımcılar ayrıca metinle ilgili tasarımlar ve bilgilendirici içerik düzenleri için bir yazarla işbirliği yapar.

Bir Grafik Tasarımcının işindeki sorumluluklarından ve rollerinden bazıları şunlardır:

 • -Bir projenin kapsamını belirlemek için müşterilerle görüşün
  -Müşterilere veya potansiyel müşterilere ulaşmada grafik tasarım stratejileri hakkında müşterileri bilgilendirmek
  -Tasarım yoluyla tasvir edilmesi veya iletilmesi gereken mesajı belirleyin
  -Ürün tanımlama ve bilgilendirme mesajları ile görseller veya görseller oluşturma
  -Ürün çizimleri, logolar veya ağ sitelerinde sesli grafikler ve görsel görüntüler geliştirin
  -Tasarımların hem elle hem de yazılım (uygulamalar) ile yapılması
  -Sanatsal ve çekici bir şekilde renkleri, resimleri, metin stillerini ve düzenleri seçin
  -Tasarımları müşterilere net bir şekilde sunmak
  -Müşterinin nihai tasarımla ilgili tavsiyesini gözden geçirin
  -Baskı veya yayınlamadan önce hataları belirlemek için tasarımları gözden geçirmek

Grafik Tasarımcılar için Olması Gereken Beceriler

Bir Grafik Tasarımcının grafik alanında, özellikle görsel görüntüleri sanatsal olarak düzenlemede nitelikli uzmanlığa sahip olması beklenir. Bir Grafik Tasarımcının uzmanlığıyla ilgili en önemli şey, her bir görsel öğeyi tuvale veya çalışma ortamına entegre etme temel yeteneğidir. Bu görsel öğelerin her biri, görsel etkiye sahip bir tasarım oluşturmak için birlikte kullanılacaktır.

Dahil edilecek yaygın grafik tasarım öğelerinden bazıları şunlardır:

-Renk
-Form
-Astar
-şekiller
-Boyut (Boyut)
-Uzay
-Doku
Sadece bu değil, bir Grafik Tasarımcının da belirli tasarım ilkelerine sahip olması beklenir. Bu tasarım ilkeleri genellikle bir Grafik Tasarımcının mümkün olan en etkili kompozisyonu oluşturmasına yardımcı olan bir dizi yönergedir. Bu tasarım ilkeleri, Grafik Tasarımcıların belirli bir iş için denge ve istikrar oluşturmasına da yardımcı olur. Genel olarak, bir Grafik Tasarımcının, ister görsel isterse görsel tipografi açısından olsun, kendine has özellikleri vardır.

Yaygın olarak kullanılan grafik tasarım ilkeleri şunları içerir:

-Denge
-Zıtlık
-Basınç (vurgu)
-Hareket (hareket)
-Oran
-Ritim
Öyle olsa bile, bu tasarım ilkeleri de esnektir, bu nedenle bir Grafik Tasarımcının yeni atılımlarla işler yaratmak için bu görsel ilkelere çarpması genellikle sorun değildir. Yaratıcılık standart bir kısıtlamaya hapsedilemez ve daha sonra genel olarak her Grafik Tasarımcının çeşitli grafik tasarım özelliklerini yaratan da budur.