Poster Nasıl Yapılır

1. Temayı ve Hedefi Belirleyin

Eğitim afişi mi, etkinlik afişi mi yoksa topluluk reklam afişi mi yapacaksınız yapılacak olan afişin başlığını veya temasını belirleyin. İnsanların dikkatini çekmek için nasıl bir tasarım yapılacağını düşünün.

Ayrıca, insanların bir etkinliğe gelmesini, ürününüzü satın almasını veya insanları bir şeyler yapmaya veya bırakmaya davet etmesini isteyip istemediğinizi posterin amacını belirleyin. Örneğin, insanları temiz yaşamaya davet etmek veya insanları çöp atmayı bırakmaya davet etmek.

2. İletmek İstediğiniz Mesajı Formüle Edin

Vermek istediğiniz mesaj okuyuculara iyi ulaşmıyorsa afiş yapmanın ne anlamı var ki? Bir mesajı formüle etmek, insanlar posterinizi okuduğunda hangi sonuçları elde etmek istediğinizi bilmenize yardımcı olur.

3. İlginç Sözler Yapın

Kısa, net ve öz, insanların bir an için bile olsa hemen hatırlayabileceği şekilde kelimeler oluşturun. Mesajın amacına ulaşmayan ayrıntılı bir dil kullanmayın.

Kullanılan dil mümkün olduğunca katı ve resmi olmamalıdır. Günlük dili hedef okuyucuya göre kullanın. Ayrıca ikna edici veya davetkar bir dil kullanın.

4. Poster Yapım Süreci

Poster teşhirinde destekleyici görseller ve renk kombinasyonları kullanın, daha önce formüle edilmiş sloganlarla karıştırın. Bu işlem, poster yapımcısının veya grafik tasarımcının becerisini gerektirir.

Afiş yapmak rastgele yapılamaz, afişlerin çekici görünmesi için anlaşılması gereken bazı teoriler vardır, renkleri belirlemekten başlayarak, hareketli görüntüler oluşturmak, ızgaraları, vurguları, negatif alanı ve mizanpaj tasarımlarını kullanmaktan başlayarak.

5. Medya Seçimi

Poster hazırlama işlemi tamamlandıktan sonra poster kağıt veya kumaş üzerine basılmalıdır. Solmayan veya çabuk kırılmayan malzemeler kullanın.

Basılı medya seçme işlemi için matbaadaki kişilere danışmalısınız çünkü bu konuda daha fazla bilgi sahibidirler.

Poster basımı için medya seçiminin yanı sıra, posterin duvara, çinkoya veya büyük bir panoya hangi medya üzerine yerleştirileceğini de düşünmelisiniz. O zaman afiş, bir kavşakta, ara sokakta, otobüs durağında veya başka bir halka açık yerde olsun, nereye yerleştirilecek.

Ayrıca posteri yerleştirmenin sonraki etkilerini de düşünün. Yapıştırılan posterlerin topluluktaki manzaraya zarar vermesine veya bozmasına bile izin vermeyin.